100 - річчя Василя Сухомлинського

1 жовт. 2018
Цьогоріч 28 вересня в Україні та світі відзначають 100-річчя людини, творчість якої – унікальне явище в українській і світовій педагогіці. Це - видатний педагог Василь Олександрович Сухомлинський. 22 роки він був директором Павлиської школи, до його думок прислухалися любили його. Він не лише наш сучасник.

27 вересня в нашій школі також вшановували пам'ять цієї надзвичайної людини. По всій школі під час Єдиного уроку "Людина починається з любові" учні та педагоги згадували вклад Василя Сухомлинського у світову педагогіку та літературу.

Василь Олександрович, як ніхто інший у вітчизняній педагогіці, мужньо ставив і розв'язував проблему формування в молоді національного і естетичного світобачення. Про один із шляхів успішного розв'язання цієї проблеми він писав, що у душі дітей мають увійти кращі народні традиції і стати святим законом, бо не можна уявити народ без імені, без пам'яті, без історії. В дусі українських культурно-історичних традицій вчитель констатував, що мудрість є найважливішою прикметою людини. В його працях часто знаходимо вислови «мудра людська любов», «мудрість жити», «гідність — це мудрість тримати себе в руках». Педагог цілеспрямовано формував у кожного вихованця вміння бути маленьким філософом, осмислювати світ через красу природи. Для Сухомлинського формування естетичного почуття дитини, її емоційної культури — основне завдання гуманістичного виховання. А сприйняття й осмислення прекрасного — основа естетичної культури, без якої почуття лишаються глухими до всього високого й благородного.

Спадщина кожного митця і кожного вченого має свою долю. Одну досить швидко забувають, іншу якийсь час тримають у полі зору. І лише небагатьом випадає залишитися у «великому часі». Є всі підстави стверджувати, що спадщина Василя Сухомлинського належить до останніх.
Вона не тільки ввійшла окремим значним розділом в історію педагогіки, а ділом в історію педагогіки, та й зберігла свою актуальність.
Плануючи свою роботу за новітньою особистісно орієнтованою технологією, ми повинні спиратися на думки та напрацювання Василя Сухомлинського, неодноразово звертатися до його спадщини.
Український педагог подарував нам цілісну педагогічну систему виразного гуманістичного спрямування. І то вже наша проблема, як зуміємо скористатися нею. Маємо підніматися до неї і серцем, і розумом.

____________________________________________________________________________________________________________________

Афоризми Василя Сухомлинського:

-    Виховуй у собі Людину — ось що найголовніше, інженером можна стати за п'ять років, учитись на людину треба все життя.
-    Виховуючи свою дитину, ти виховуєш себе
-    Без будь-кого з нас Батьківщина може обійтися, але будь-хто з нас без Батьківщини — ніщо.
-    Нікчемність — рідна сестра підлості.
-    Розніжені й розбещені індивідууми формуються тоді, коли в їхньому житті домінує єдина радість — радість споживання.
-    Справжня любов народжується тільки в серці, що пережило турботи про долю іншої людини.
-    Той, хто не знає меж своїм бажанням, ніколи не стане гарним громадянином.
-    Дитина — дзеркало родини; як у краплі води відбивається сонце, так у дітях відбивається моральна чистота матері і батька.
-    Людина народжується на світ не для того, щоб зникнути безвісною пилинкою. Людина народжується, щоб лишити по собі слід вічний.
-    Любов — це насамперед відповідальність, а потім уже насолода, радість.
-    Совість — це емоційний страж переконань.
-    Роки дитинства — це насамперед виховання серця.
-    Людина лише тоді по-справжньому дорожить життям, коли в неї є щось несумірно дорожче за власне життя.
-    Там, де є суворість і вимогливість жінки, дівчини, юнак стає справжнім чоловіком.
-    Той, хто по-справжньому любить Батьківщину, — з усякого погляду справжня людина.
-    Людина така, яке її уявлення про щастя.
-   Егоїзм — першопричина раку душі.
-    Для того щоб виховати справжніх чоловіків, потрібно виховувати справжніх жінок.
-    Там, де в жінок не розвинуте почуття честі й гідності, процвітає моральне невігластво чоловіків.
-    Якщо люди говорять погане про твоїх дітей — вони говорять погане про тебе.
-    Багато лих мають своїми коренями саме те, що людину з дитинства не вчать керувати своїми бажаннями.
-    Музика — це мова почуттів.
-    Любов шляхетна тільки тоді, коли вона сором'язлива.
-    Закоханий у себе не може бути здатний на справжню любов.
-    Перш ніж полюбити в дівчині жінку, полюби в ній людину.
-    Людина звелася над світом усього живого насамперед тому, що горе інших стало її особистим горем.
-    Сім'я — це джерело, водами якого живиться повновода річка нашої держави.
-    Слово — найтонший дотик до серця; воно може стати і ніжною запашною квіткою, і живою водою, що повертає віру в добро, і гострим ножем, і розпеченим залізом, і брудом… Мудре і добре слово дає радість, нерозумне і зле, необдумане і нетактовне — приносить біду. Словом можна вбити й оживити, поранити і вилікувати, посіяти тривогу й безнадію і одухотворити, розсіяти сумнів і засмутити, викликати посмішку і сльози, породити віру в людину і посіяти зневіру, надихнути на працю і скувати сили душі…