Матеріали

«Школа без агресії»

заняття з елементами тренінгу

Никакие рецепты не помогут, если в самой личности воспитателя есть большие недостатки... Ваше собст­венное поведение — самая решающая вещь. ... Наш путь единственный — упражнение в поведе­нии.

А. С. Макаренко

Підвищена агресивність дітей є однією з найбільш гострих проблем не лише для лікарів, педагогів і психологів, а й для суспільства в цілому. Актуальність теми незаперечна, оскільки число дітей з такою поведінкою стрімко зростає.
Латинське слово «Агресія» означає «напад», «приступ». Незважаючи на те, що агресія - це поведінка, що суперечить правилам, прийнятим у суспільстві і зазвичай приносить шкоду оточуючим, це мотивує дію. І про це треба завжди пам'ятати мудрим батькам і вчителям. У молодшому віці дитина ще тяжіє до сім'ї. Якщо дитина проявляє ознаки агресії, значить, у неї на те є причина і вона, як правило, пов'язана з особливостями особистості дитини. І завдання вчителів полягає в тому, щоб її знайти.
При роботі з агресивними дітьми необхідно:
- приймати дитину такою як вона є;
- враховувати не свої потреби, а її можливості;
- розширювати кругозір дитини;
- залучати дитину до суспільної діяльності, підкреслюючи її значимість;
- ігнорувати дрібні прояви агресії, не концентрувати на них увагу.
Боротися з агресивністю потрібно терпінням – це найбільша чеснота, яка тільки може бути у батьків і вчителів; поясненням – підкажіть дитині, чим цікавим він може зайнятися; заохоченням – якщо ви похвалите свого вихованця за хорошу поведінку, то це пробудить у ньому бажання почути цю похвалу ще раз
Мета: вивчити особливості агресивної поведінки школярів; розробити засоби попередження проявів агресії.
Задачі: навчити учасників усвідомлювати власні потреби, зменшувати вплив негативних емоцій, навчити прийомам регулювання свого емоційного стану, формувати адекватну самооцінку, навчити способам цілеспрямованої поведінки, внутрішнього самоконтролю і стримування негативних імпульсів, формувати позитивні моральні позиції, життєвих перспектив і планування майбутнього.

1. Вступ
Мета: Ознайомити учасників заняття з цілями, формами та методами роботи.

2. Організаційний етап.
Мета: забезпечення безпечної, довірчої атмосфери, формування у членів групи відповідальності за власні зміни і відбувається в групі в ході корекційної роботи.
Встановлення правил роботи в групі
- кожен може говорити що хоче, задавати питання або не відповідати на них; отримувати або уточнювати будь-яку інформацію;
- те, що відбувається або говориться в групі, повинно залишитися в цих стінах і не поширюватися на взаємини поза межами групи, що відбувається в групі не обговорюється зі сторонніми;
- уникати оціночних суджень, виключити з лексикону образи чи слова, які можуть принизити особисту гідність іншого;
- забороняється фізичне насильство.

3. Хід заняття

Вправа №1 «Клубок»

Мета: знайомство, зняття напруги, прояснення самопочуття учасників.
Матеріали: клубок ниток.
Реалізація: всі сидять у колі, ведучий кидає клубок будь-кому, той називає ім'я і говорить про себе коротко. Кидає наступного, залишаючи ниточку у себе. Ниточка дозволяє не повторюючись всім кинути, але потім доводиться розплутувати клубок і в процесі його розплутування в зворотному порядку кожен говорить чого він очікує від заняття

Вправа №2 «Асоціації»
Мета: розминка, формування понять «агресія», «агресивна поведінка».
Обладнання: відеопрогравач.
Реалізація: учасникам пропонується переглянути відео «Прояви агресії сучасних школярів» та озвучити ряд асоціацій, пов’язаних з побаченим. В процесі обговорення формуються  поняття «агресія» та «агресивна поведінка», визначаються напрямки усунення проявів агресії.

Вправа №3 «Всі у кого»
Мета: формування почуття спільності в групі, формування доброзичливого ставлення один до одного.
Реалізація: пропонується виконати будь-яку дію тим учасникам, у яких є щось спільне.
Приклади:
Нехай постоять на правій нозі все, у кого сьогодні гарний настрій.
Нехай похлопають в долоні всі, у кого сірі очі.
Нехай торкнутися кінчика носа всі, у кого є щось рожеве в одязі.
Нехай погладять себе по голові всі, хто з'їв весь сніданок.
Нехай посміхнутися всі, у кого є собака.
Нехай скажуть «гав» всі, хто живе вище п'ятого поверху.

Вправа №4 «Комплімент»
Мета: увага до особистості інших і прийняття своїх позитивних якостей, підвищення самооцінки.
Процедура: учасники по черзі говорять компліменти один одному, але тільки те, що думають насправді.

Вправа №5 «Хто привабливіший»
Мета: формування не сприйняття агресивних станів. Показати, що бійки, насильство, інші форми агресивної поведінки найменш привабливі. Люди, які вчиняють агресивні дії, з боку виглядають смішними.
Обладнання: фотографії різних емоційних станів людей: гніву, страху, радості і т. п. Малюнки агресивної поведінки.
Реалізація: учасникам пропонується потренуватись в розпізнаванні різних емоційних станів, визначити, які стани людей їм найбільше подобаються і чому.
Підкресліть - як непривабливо виглядає зла людина зі сторони. Хочете бути схожими?

Вправа № 6 «Листівка»
Мета: корекція агресивної поведінки.
Обладнання: заготовки листівок.
Реалізація: Учасникам пропонується написати листівку хулігану, жорстокій, безсердечній людині, шкільному забіяці. Нехай він отримає стільки листівок, скільки чоловік осуджують його поведінку.

Після виконання завдання з учасниками проводиться профілактична бесіда, де обговорюються питання: чому люди осуджують погані вчинки? як уникнути конфліктів, як їх попередити? як вести себе в складних ситуаціях? які способи виходу з конфлікту діти знають? і т. п.